Bobor potlach vancouver a
Lubomír BOBOR Kunik
  • 61 years old
  • Date of birth: May 27, 1955
  • Date of passing: Feb 1, 2017
Your pain is gone and your soul flies free, but a part of you will stay forever with us -here.

This memorial website was created in memory of our loved one, Bobor aka Lubomír Kunik, 61, born on May 27, 1955 and passed away on February 1, 2017. 

Moved by the beauty and freedom of nature, he set off at a young age from his hometown in Slovakia to explore a new life in Vancouver, Canada. Bobor took every moment to explore each acre of wilderness and climbed to every mountain top he could find. Setting a pace, and never giving up until he reached the top, he was built tough as a nail. He shared his experiences through his lifelong passion for photography, and elaborate and entertaining stories. An intellectual man and professor by trade, Bobor was always willing to share his vast knowledge and experience. Precise, and deliberate in his actions, he was also fiercely loyal and open hearted.  His saying "Kamaráti Ahoj !" will be deeply missed around campfire.

Bobor, we can no longer see you with our eyes, touch with our hands, but we will feel you in our hearts forever.  We miss your voice, your laugh, your stories, your wisdom, ...we miss you greatly!

Memorial Tributes
This tribute was added by Jaro Stefansky on 18th March 2017

"Il y a quelques décennies IL avait choisi de partir très loin mais nous avions l'espoir de le revoir....
Il y a quelques semaines IL n'a pas choisi de partir encore plus loin et nous avons perdu tout espoir de le revoir.  
"IL" c'est Lubo grâce auquel nous avons découvert une belle partie de la Colombie Britannique.
Lubo nous a accueillis à l'aéroport , puis nous a montré Vancouver et nous a beaucoup parlé de son pays d'accueil, le Canada.
Lubo nous a guidés, nous a vanté la beauté et la tranquillité du Stanley Park.....nous l'avons écouté.
Peut-être un jour pourrons -nous retourner au Stanley Park, cette fois pour nous recueillir à l'endroit où Tu es parti pour toujours, Lubo !
Cher Lubo, tu restes très présent dans nos cœurs, nous ne T'oublierons jamais.

Lubo, toho roku nedostaneme tvoje svieze fotky prvych jarnych  snezienok  zo Stanley parku a bohuzial nedostaneme ich uz nikdy viac. Budes nam chybat,   ale ostanes navzdy v nasich spomienkach.

Maryse-Jaro-Milena"

This tribute was added by Zuzana Janos on 22nd February 2017

"Az dnes som sa dozvedela tuto strasnu spravu. Je to neuveritelne, pripada mi to ako zly sen. Ako mohol tak dobry, citlivy clovek stratit svoj zivot predcastne takou strasnou smrtou? Toto si nezasluzil. Bobor, budes nam chybat."

This tribute was added by Zuščák Štefan on 19th February 2017

"Bola to nečakaná správa o jeho zabití. Prišla mi to oznámiť manželka Dadka, ktorá tomu nemohla sprvu uveriť.Veď len nedávno tu bol a prišiel na návštevu aj svojich krstných detí Petra a Dášky. Stretli sme sa v Ekoparku v Prešove, kde Dáška pracuje. Bobra povodila po parku. Potom sme išli navštíviť Amara a Ťapiho. Neskôr sme ho odviezli autom do Košíc. Tam sme sa rozlúčili poslednýkrát.
Bol to fantastický priateľ ,kamarát a bytosť. Veľká česť jeho pamiatke, uchováme si ťa v srdci. Smútiaca rodina Zuščáková."

This tribute was added by Zubi Vellani on 14th February 2017

"Lubo was a wonderful and a very kind man.  He was a very hardworking and dedicated Ricoh employee!  We all feel very sad to hear the shocking news.  I have known him for the last 6 years.  Lubo, you will be missed dearly!

We pray for your soul to rest in eternal peace.  Ameen"

This tribute was added by Nicky Lee on 9th February 2017

"Lubo was a hard-working, straight forward person with a gentle character.  He would come to our office to build our printers and really cared about doing a complete job. It's tremendously sad that he has left us so tragically."

This tribute was added by D'arcy Han on 9th February 2017

"Lubo was so wonderful and friendly. It's hard to believe such an unthinkable act has been committed. I can't put these sad feelings into words. Lubo wherever you are I hope you are in a peaceful place...and I pray that justice will be served to the person that did this to you."

This tribute was added by cori MacPherson on 9th February 2017

"The folks on our floor here at BC Hydro feel devastated and we wanted to pass along our condolences.
We felt we knew Lubo well. He provided us with amazing service, he seemed a kind man and all of us who are familiar feel so badly today. He was so dedicated to his role and we will miss him very much.
Please pass along our sympathy to your Ricoh family.

Cori, other administrative assistants and from everyone here at
BC Hydro
15th floor of Dunsmuir"

This tribute was added by Karilee Hagerman on 9th February 2017

"We are saddened to hear about the senseless death of dear Lubo.  He was our dedicated technician and always here at a moment’s notice.  He was such a nice man and always willing to help.  Our thoughts are with his friends and family.  May he rest in peace.

From all the Admins at Powerex."

This tribute was added by Duri Salak on 9th February 2017

"Fantastický priateľ a obrovský milovník prírody, drahý Bobor nás opustil.

Spolu sme zrástli v Slovenských horách. Jeho neskrotiteľná túžba po osobnej slobode ho donútila emigrovať, nečakane sme sa takto stretli v Rakúsku a tam sa spolu pripravovali na ďalšie kroky novým životom. Našiel si byt vo vysnívanej polohe blízko pri oceáne a pri Stanley Parku aby mal každodenný kontakt s prírodou --  a to ani nehovorím o doslovne stovkách viacdenných, náročných vandrov osamote alebo o mnohých, ľudsky nádherných trampských stretnutiach a indiánskych Powwow.

V tej obrovskej divočine v B.C. žil svoj sen a tešil sa na penzijné návraty na Slovensko, nesplnené to plány. Muž pevných zásad, silnej vôle a jemný zároveň, s ohromným rozhľadom v technike, politike, humanite...

Vždycky  pomáhajúci a potíšku veselý – vskutku jedinečný partner a úzky priateľ. Jeho fotky prírody sú plné krásy a dokonalosti, keď sme fotili spolu, tak Lubo, Tvoje boli krajšie.

Tvoje návštevy, naše spoločné výlety a plány na penziu sa už nikdy nezopakujú a neuskutočnia, v našich srdciach a v nasej pamäti zostaneš navždy, celkom akoby si bol členom nasej rodiny.

Kamarát ahoj!

Juraj, Oľga"

This tribute was added by Muzzammilsyed Muhammad on 9th February 2017

"I was deeply shocked and saddened to hear the news of Lubo's tragic death he was a great man and good for others. I will miss him greatly.
Rest in peace."

This tribute was added by Michael Hanes on 8th February 2017

"To our team mate Lubo from your Ricoh Canada family we will miss you and I think I speak for everyone in quoting Willie Nelson "He was a friend of mine".   Left a tribute song for you.    Cheers Lubo."

This tribute was added by Baron van der Colorado on 7th February 2017

"Mozna Buh potreboval dobreho fotografa tak si Bobora povolal k sobe, :-( bude nam moc schazet, ale mame ho ve svem srdci... Rest In peace, odpocivej v pokoji kamarade."


Leave a Tribute:
 
LEAVE A TRIBUTE
Invite your family and friends
to visit this memorial:

Subscribe to receive e-mail notifications when others contribute to this memorial.

This memorial is administered by:

Juraj Salak
Viera VIKI Veidner

2786 views

Have a suggestion for us?

We are waiting for your feedback!